Langley Park 5KM Summer Series Results Race 1-15/05/2024

 

Firstly can I say how blessed we were with the weather. Look at the pictures Fred has already put up for us. It was a fantastic evening all round really and I can say the Team all enjoyed hosting you.

Please remember that without the Marshalls and the Friends of Langley Park this event cannot happen.  Every single one of them derserves your and my thanks. Special mention here for our Core Team of Carol and David Coombs, Barbara Allen, Fred Ashford and of course my Assistant RD Dirk Venix. Dirk will officiate in my stead at the second of the Series on 19/06/2024 as I am away.  

Finally a thank you to Fiona Kennedy who has held my hand all through the last 6 months and even today. Please understand I am not an expert with IT. I accept that the below is not as tidy as Fiona managed to do but for now you have the results whilst I try to find a better solution to exactly match what was published before.

A shout out also to Burnham Joggers whom donated the bibs at 6 hours notice and also loaned us the Marshalls Bibs which have been washed today and re folded. If you are free on the 08/06/2024 and like trail then why not join Burnham Joggers at Cliveden for a 10km Trail Run. The link is https://events.kronosports.uk/event/263

There were some fantastic performances all round. In the Female section Veronika Gill was first home for Datchet Dashers in 20:31 and there were very notable performances by Katherine Frost (no club nominated) and Amanda Silvey of Burnham Joggers.

In the Male section Charlie Edwards(Hillingdon AC) showed a fine return to form with 18:01 followed closely by Patrick Butler looking ever youthful in 18:39 for Burnham Joggers then Luke Edwards (yes Charlie's brother, no Club nominated) in 18:47. Edward Bond followed closely behind to give Burnham Joggers (with Amanda Silvey) an early lead in the Team Competition. Please await official team scores for now but if you have a calculator you can add up the positions of your first three MMF/FFM to get your current score. I should at this point say there is a referral currently with our referee and the EA and their decision will decide what we do. We may do nothing, I add.

Actually the Team scores have just come across now. I will list them below.

 

 

 

Position    Race No    Actual Time    Surname    First Name    "Age on
race day"    M/F    "Age
category"    Club    Team
1    1932    00:18:01    Edwards    Charlie    26    M    SM    Hillingdon AC    HAC
2    1909    00:18:39    Butler    Patrick    52    M    M50    Burnham Joggers    BJS
3    1933    00:18:47    Edwards    Luke    20    M    SM        
4    1986    00:18:58    Bond    Edward    27    M    SM    Burnham Joggers    BJS
5    1908    00:19:05    Mcdonald    Kevin    62    M    M60    Hillingdon AC    HAC
6    1910    00:19:28    Lally    James    46    M    M40    Datchet Dashers / Burnham Joggers    DDA
7    1992    00:19:30    Bryant    Harry    39    M    SM    Hazlemere Runners    HAZ
8    1984    00:19:47    Fulbrook    Dan    28    M    SM    Burnham Joggers    BJS
9    2004    00:19:54    Sikora    Simon    46    M    M40        
10    1925    00:20:13    Barnes    David    40    M    M40    Burnham Joggers    BJS
11    1955    00:20:22    Daoud    Martin    61    M    M60    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
12    1941    00:20:31    Gill    Veronika    37    F    W35    Datchet Dashers    DDA
13    1937    00:20:56    Kencroft    Mark    56    M    M50    Ealing Southall & Middlesex  AC    ESM
14    2002    00:21:17    Owen    Steve    53    M    M50    Watford Joggers    WAT
15    2014    00:21:30    Korinek    Mark    50    M    M50        
16    1903    00:21:53    Kingsbury    Tom    36    M    SM    Burnham Joggers    BJS
17    1930    00:22:23    Edwards    Steve    54    M    M50    Hillingdon AC    HAC
18    1979    00:22:29    Tilly    Alan    61    M    M60    Hillingdon AC    HAC
19    1966    00:22:39    Ellerby    Vince    59    M    M50    Gade Valley Harriers    GVH
20    1970    00:22:45    Parsons    Steve    59    M    M50        
21    1916    00:23:04    Standley    Adam    34    M    SM    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
22    1962    00:23:15    Nisbet    Jack    62    M    M60    Hayes and Harlington Roadrunners    HHR
23    1985    00:23:20    Pascoe    Tim    67    M    M60    Bearcats    BRC
24    1993    00:23:31    Hook    Gary    53    M    M50        
25    1900    00:23:51    Frost    Kathryn    54    F    W45        
26    1934    00:24:28    Hutt    David    66    M    M60    Your Pace Or Mine    YPM
27    1902    00:24:34    Silvey    Amanda    47    F    W45    Burnham Joggers    BJS
28    1943    00:24:46    Woolsey    Malcolm    45    M    M40    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
29    1994    00:25:36    Wilson    Lynn    67    F    W65    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
30    1991    00:25:54    Lonsdale    William    72    M    M70    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
31    1931    00:26:20    Edwards    Joanna    55    F    W55        
32    1989    00:26:21    Bond    Allan    62    M    M60    Burnham Joggers    BJS
33    1995    00:26:22    Flisher    Louise    37    F    W35    Datchet Dashers    DDA
34    1956    00:26:24    Thomas    Patricia    59    F    W55    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
35    1929    00:26:31    Noad    Joy    64    F    W55    SCVAC    SCV
36    2000    00:27:11    Cooksey    Graham    48    M    M40        
37    1998    00:27:18    Prince    Louise    54    F    W45    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
38    1950    00:27:19    Bell    Simon    49    M    M40    West London Runners    WLR
39    1920    00:27:31    Dyer    Michael    63    M    M60    Datchet Dashers    DDA
40    1906    00:27:39    Wells    Steve    68    M    M60    Cleethorpes & District AC    CLE
41    1981    00:27:42    Blazquez    Ben    56    M    M50    Datchet Dashers    DDA
42    1964    00:27:43    Wright    Mark    57    M    M50    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
43    1980    00:27:46    Wain    Philip    62    M    M60        
44    1901    00:27:49    Wickens    Katia    35    F    W35        
45    1947    00:27:54    Chapel    Bleu    46    M    M40    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
46    1942    00:27:56    Simpson    Evie    16    F    JW    Hayes and harlington road runners    HHR
47    1969    00:27:57    Lally    Gurmeet    63    F    W55    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
48    1951    00:28:01    Patel    Sailesh    43    M    M40    West London Runners    WLR
49    1914    00:28:43    Keen    Mia    15    F    JW        
50    1944    00:28:51    Gunnewicht    Catherine    56    F    W55    Ealing Southall & Middlesex AC    ESM
51    2011    00:28:56    Krull    Mark    57    M    M50    Hillingdon Triathletes    HTR
52    1907    00:29:00    Lynn    Emma    42    F    W35    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
53    1911    00:29:12    Merry    Paula    48    F    W45    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
54    1940    00:29:18    Harlow    Ruth    49    F    W45        
55    2013    00:29:27    Goble    Richard    66    M    M60        
56    1917    00:30:18    Ferriggi    Carlo    26    M    SM    Hayes and Harlington Road Runners    HHR
57    1919    00:30:27    Nolan    Joe    69    M    M60        
58    1967    00:30:31    Bates    Kim    63    F    W55    Burnham Joggers    BJS
59    1918    00:30:38    Moore    Christopher    61    M    M60    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
60    2005    00:30:43    Day    John    67    M    M60    Chiltern Harriers AC    CHH
61    1990    00:30:45    Hoffman    Roderick    63    M    M60    British Airways AC    BAC
62    1913    00:30:56    Keen    Sue    42    F    W35    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
63    2003    00:31:09    Sikora    Alison    73    F    W65        
64    2015    00:31:25    Sahota    Harb    50    M    M50        
65    1946    00:31:35    Holleron    Dominic    55    M    M50    Ruislip Runners    RRU
66    1922    00:31:40    Rehal    Jay    54    M    M50    HHRR    HHR
67    1983    00:31:47    Woolhouse    Philip    57    M    M50        
68    1988    00:31:57    Zaremba    Jenny    53    F    W45    Burnham Joggers    BJS
69    1912    00:32:17    Merry    Georgia     15    F    JW    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
70    1968    00:33:23    Welsford    Louise    61    F    W55    Burnham Joggers    BJS
71    1972    00:33:37    Kouhi    Hass    71    M    M70        
72    1945    00:33:54    Wardle    Jennie    48    F    W45    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
73    1926    00:34:03    Preda    Mihaela Cati    50    F    W45    Burnham Joggers    BJS
74    1936    00:34:04    Droomer    Dave    62    M    M60    Burnham Joggers    BJS
75    1963    00:34:47    Kallmeier    Ruth    43    F    W35    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
76    1927    00:34:50    Mograby    Anne    60    F    W55    Datchet Dashers    DDA
77    1997    00:35:08    Jupp    Jennie    66    F    W65        
78    1938    00:35:08    Moody    Jo    49    F    W45    Hayes and harlington road runners    HHR
79    2009    00:35:09    Modaher    Jasvir    67    M    M60    British Airways    BAC
80    1999    00:35:41    Smith    Janet    59    F    W55    Datchet Dashers    DDA
81    1953    00:35:44    Heath    Annabel    53    F    W45    Burnham Joggers    BJS
82    1952    00:35:47    Gauna    Hilary    66    F    W65    Burnham Joggers    BJS
83    1904    00:35:54    Barlow    Julie    51    F    W45        
84    1928    00:36:13    Kallmeier    Vanessa    43    F    W35    HHRR    HHR
85    1915    00:36:14    Watkins    Glyn    70    M    M70    Metros RC    MET
86    1965    00:36:18    Shaw    John    75    M    M70    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
87    2006    00:36:47    Holligan    Kevin    58    M    M50        
88    1982    00:37:43    Blazquez    Claire    49    F    W45    Datchet Dashers    DDA
89    2008    00:38:16    Alcock    Frances    65    F    W65        
90    2010    00:38:21    Talwar    Abhinav    30    M    SM    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
91    1974    00:38:33    Whitby    Bente    68    F    W65        
92    2001    00:38:38    Carter-Roberts    Sue    66    F    W65        
93    2007    00:38:39    Stanbrook    Bob    77    M    M70        
94    1948    00:39:13    Lloyd    Carole    68    F    W65    Metros RC    MET
95    1958    00:39:31    Komolafe    Afe    49    F    W45    Hayes & Harlington Road Runners    HHR
96    1971    00:39:34    Llewellyn     Paige    23    F    SW        
97    1939    00:41:07    Coughlan    Ann    49    F    W45    Hayes and harlington road runners    HHR
98    1935    00:41:31    Hutt    Catherine    64    F    W55    Your Pace Or Mine    YPM
99    1949    00:41:31    Chandramohan    Chad    55    M    M50    Ruislip Running Club    RRU
100    1978    00:42:17    Buckner    Beverley    60    F    W55    Datchet Dashers    DDA
101    1973    00:44:21    Smith    John    82    M    M70        
102    1921    00:45:32    Watson    Georgina    53    F    W45    HHR    HHR

 

 

Team Event After Race 1

Burnham Joggers 33 points

Datchet Dashers 51 points

Ealing, Southall and Middlesex 53 Points

Hayes and Harlington 89 Points

E&OE